LietuviškaiEnglish

Dažniausiai pasitaikantys klausimai apie linedance

1. Linedance - kas tai yra?
2. Kas kuria linijinius šokius?
3. Kokia linedance atsiradimo istorija? Kokioje šalyje?
4. Ar linijiniai šokiai – tai šokiai pagal country muziką?
5. Jeigu aš anksčiau nesimokiau šokti, ar sugebėsiu šokti linijinius šokius?
6. Ar amžius nėra kliūtis šokti linijinius šokius?
7. Per kiek laiko galima išmokti šokti linijinius šokius?
8. Ar man būtina pradėti nuo elementariausių šokių su pradedančiaisiais, jei esu šokęs(-usi) daugelį metų, bet ne linijinius šokius?
9. Kaip aš turėčiau pasiruošti pirmam užsiėmimui?
10. Kurią grupę pasirinkti?

1. Linedance – kas tai yra?

Girdėti gerą, gal būt jums pažįstamą melodiją, ir šokti šokį, sukurtą būtent tai muzikai, - sakysite – taip, tai smagu, bet tikrai ne man. Jūs klystate – truputis treniruočių ir Jūs jau šokate kartu su visais įvairius linijinius šokius pagal salsos, disko,valso, sambos, net tango ritmus. Šokti! – galbūt tai jūsų sena svajonė; leiskite jai virsti realybe. Šokote kažkada seniai?! – galbūt tai galimybė vėl sugrįžti į tuos laikus ir patirti šį nepakartojamą jausmą. Neabejokite, linijiniai šokiai skirti būtent Jums. Čia šokame be porų – tiesiog linijose, 16, 24, 32, 40 arba net 64 taktų šokį sušokdami pasisukant vis į kitą sieną. Pradedame mokytis nuo pačių paprasčiausių šokių, jokių ypatingų įgūdžių specialaus pasiruošimo nereikia – svarbiausia – Jūsų noras šokti, nes čia šokame sau ir dėl savęs. Linedance – tai ištisas judėjimas, įgaunantis vis didesnį pagreitį ir Kaune.

2. Kas kuria linijinius šokius?

Visų pirma reikia pasakyti, kad oficialiai sukurtų ir registruotų šokių linijose yra virš 9000 ir kasmet jų skaičius auga. Vieną iš pirmųjų šokių „Tush push“ sukūrė choreografas Jim Ferrazzano prieš ketvirtį amžiaus, jis ir laikomas šių šokių kūrimo pradininku. Tuo tarpu 18 taktų šokio „Electric slide“, sukurto labai seniai, turintį šimtus versijų, jau tapusį pagrindiniu ir būtinu vakarėlių šokiu Amerikos klubuose, autorius nežinomas. Jį šoka visi – todėl, kaip ir lietuvių liaudies šokio „Polka su ragučiais“, būtų gėda nežinoti ir nemokėti. Šie, kaip ir gerai žinomi „Lindy shuffle“, „Waltz across texas“, „Cowgirl twist“, „Come dance“, yra linedance šokių istorija bei pradedančiųjų ABC. Choreografų, kurių sukurti šokiai skaičiuojami dešimtimis, yra ne vienas: tai ir Bil Bader, Chris Hodgson, Alison Biggs, Kate Sala, Barry Durand, Maggie Gallagher ir daug daug kitų. Bene didžiausią šokių bagažą skaičiuoja choreografė Jo Tompson Shymanski, sukūrusi net 53 šokius (populiaraus šokio „Come dance“ autorė). Estijos ir Latvijos linedance šokėjai, šokantys jau 7-8 metus turi jau ir savų choreografų sukurtų šokių, tai ir Dzintros Rozites, Ivetos Kalninos, Kaie Seger šokiai.

3. Kokia linedance atsiradimo istorija? Kokioje šalyje?

Linedance atsiradimo istorija dažnai siejama su Wild West country šalimis Amerikoje, nors šokiai linijose ir ratu sutinkami daugelyje kultūrų ir kur kas anksčiau: tai ir kurdų, gruzinų, graikų šokiai.
Todėl pirmomis linijinių šokių užuomazgomis galima laikyti būtent įvairių tautų liaudies šokius. Linijinių šokių klestėjimas ir populiarumas iš Amerikos ritosi per Europą, atnešdamas su savimi ir populiariausius 20 amžiaus muzikos ritmus – svingą, rock & rollą ir disko. Apie 1970-uosius pasirodžius Holivudo filmui „Saturday night fever“ su Dž. Travolta, kuris sukūrė pagrindinį vaidmenį ir šoko, dėka Dj- linedance tapo būtina visuotinių susibūrimų dalimi. Be to, tai buvo paranku tiems, kas neturėjo poros. Tokiu būdu, visame pasaulyje, beje ne tik linedance šokių klubuose, tokie šokiai kaip „Electric slide“, „Cotton eyed Joe“, „Black coffee“ tapo gerai žinomi ir mėgiami. Naujiena šiame populiariausiųjų sąraše galėtume vadinti „Macarena“.

4. Ar linijiniai šokiai – tai šokiai pagal country muziką?

Daugeliui išgirdus pirmą kartą apie linedance jie asocijuojasi su kaubojaus įvaizdžiu ir country muziką. Bet jie iš esmės pasikeitė apie 1990-uosius metus: daug jaunų žmonių įsitraukė į linedance, atsinešdami savo mėgiamą muzika. Ir dabar įvairiuose klubuose, kur šokama linedance, country muzika užima palyginus nedidelę dalį, užleisdama vietą įvairių muzikinių stilių, tiek naujų, tiek senų ritmams: celtic, swing, pop, rock, big band, folk ir daugelio kitų. Kiekviena karta linijinius šokius šoka pagal savo muziką.

5. Jeigu aš anksčiau nesimokiau šokti, ar sugebėsiu šokti linijinius šokius?

Ritmo jausmas visiems mums yra įgimtas, todėl ir šokti galime visi, nepriklausomai nuo to ar mokėmės anksčiau. Žmogaus kūnas yra sukurtas judesiui, kuris yra taip pat natūralus ir būtinas gyvenime kaip ir kvėpavimas. Šokis padeda abiem smegenų pusrutuliams dirbti harmoningai, sujungia dešinįjį, intuityvųjį pusrutulį, su racionaliuoju kairiuoju. Nervų sistema, kartu su raumenimis, muzikinius ritmus paverčia judesių formomis.
Be to, visi linijiniai šokiai skirstomi pagal sudėtingumą į kelis lygius: pradedančiųjų lygio šokiai (skirti žengiantiems pirmuosius žingsnius šokių srityje), vidutinio sudėtingumo šokiai ir sudėtingi šokiai, ypač mėgstami pažengusių šokėjų.

6. Ar amžius nėra kliūtis šokti linijinius šokius?

Nei vienas nėra nei per jaunas, nei per senas mokytis šiuos šokius. Jie skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vyresniems žmonėms šie šokiai suteiks žvalumo ir energijos. Žinoma, jog reguliarus šokių mokymasis padeda išvengti Alzhaimerio ligos, ypač dažnos mūsų dienomis. Šokant dirba abu smegenų pusrutuliai, reikia įsiminti ir skaičiuoti žingsnius, specialiai sukurtus konkrečiai dainai, kojų ir kūno judesius derinti prie muzikos ritmo. Norisi pacituoti vieno iš mūsų šokėjų žodžius: „Žmonės nenustoja šokti, dėl to, kad jie sensta. Jie sensta dėl to, kad nustoja šokti“.

7. Per kiek laiko galima išmokti šokti linijinius šokius?

Linijiniai šokiai, kaip ir apskritai šokiai, susideda iš žingsnelių, kuriuos reikia išmokti. Čia labai tinka paralelė su muzikavimu – norėdamas pagroti pianinu kokią nors melodiją, visų pirma turi susipažinti su natomis ir nors šiek tiek pamiklinti pirštus. Taip ir su šokiu. Yra 6 pagrindiniai šokių žingsniai, iš kurių susideda daugelis linijinių šokių: grape vine, kick, jazz box, rock step, shuffle, sailor step. Pradedančiųjų šokiai sukurti būtent iš šių pagrindinių žingsnelių. Mokymo metodika remiasi pasauline linedance praktika.
Užsiėmimai vyksta kartą per savaitę. Netrunka prabėgti 3 mėnesiai ir Jūs jau esate išmokę 12-15 pačių paprasčiausių linijinių šokių, galite pereiti prie sudėtingesnių. Jei tikrai mėgstate šokti ir atrandate vieną laisvą vakarą per savaitę, dar po 3 mėnesių jūs jau būnate „užsikrėtęs linedance virusu“ – norite mokytis vis naujų vienas už kitą gražesnių šokių, pagal įvairiausią muziką, skambančią pasaulio topų viršūnėse.

8. Ar man būtina pradėti nuo elementariausių šokių su pradedančiaisiais, jei esu šokęs(-usi) daugelį metų, bet ne linijinius šokius?

Susipažinti su pagrindiniais judesiais ir šių šokių specifika Jums turėtų pakakti 3-5 užsiėmimų pradedančiųjų grupėje. Po to būtų galima prisijungti prie kažkurios pažengusiųjų grupės, nes čia šokiai sudėtingesni ir kažką naujo mokomės beveik kiekvieną užsėmimą. Tolesniam Jūsų tobulėjimui linedance šokiuose yra beveik neribotos galimybės: galima šokti mūsų klubo hobi grupėje, rengtis pasirodymams įvairiuose renginiuose bei dalyvauti Pasaulio ir Europos linijinių šokių čempionatuose, o jau nuo 2006 metų – ir Baltijos šalių čempionate, kuris buvo surengtas Saulkrasti mieste, Latvijoje. Šiek tiek aktyviau įsitraukus į linedance judėjimą, verta įsigyti laukinius vakarus primenančius kaubojiškus batus bei skrybėlę, nes šios detalės tarsi duoklė Amerikai, kur šie šokiai pirmiausiai buvo pradėti masiškai šokti.

9. Kaip aš turėčiau pasiruošti pirmam užsiėmimui?

Skambinkite nurodytais kontaktų telefonais ir, sužinoję apie pradedančiųjų grupės užsiėmimų vietą ir laiką, ateikite nešini patogiais šokių bateliais (moterys ne per aukšta pakulne), gera nuotaika ir trupučiu kantrybės. Speciali apranga nėra būtina, svarbiausia, kad Jūs patogiai jaustumėtės ir būtų patogu judėti.

10. Kurią grupę pasirinkti?

...Norinčioms pradėti šokti - NAUJA PRADEDANČIŲJŲ GRUPĖ

...Lankiusioms pusę sezono - PRADEDANČIŲJŲ II LYGIO GRUPĖ

...Lankiusioms visą sezoną - PAŽENGUSIŲJŲ I LYGIO GRUPĖ

...Lankiusioms metus ir daugiau - PAŽENGUSIŲJŲ II arba III, IV LYGIO GRUPĖS

...Šokusioms sezoną , norinčioms mokėti patikrintus laiko šokius, nesivaikant pačių naujausių ir populiariausių - PRADEDANČIŲJŲ KLASIKA

...Šokančioms 2 ir daugiau metų, norinčioms mokėti patikrintus laiko šokius, nesivaikant pačių naujausių ir populiariausių - PAŽENGUSIŲJŲ KLASIKA


Šokių klubas Viena Linija ©2006-2010 http://www.line-dance.lt/